UWAGA HODOWCY DROBIU !

  • 12.04.2021, 15:24
  • Mariusz Brodzik
UWAGA HODOWCY DROBIU !
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują o bezwzględne przestrzeganie zasady bioasekuracji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa zjadliwej grypy ptaków HPAI, podtypu H5N8.

Wirus nie jest groźny dla ludzi, jednak jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:

▪️ zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

▪️ nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

▪️ nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

▪️ stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

▪️ stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

▪️ przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie informuje, że na terenie województwa mazowieckiego stwierdzono już 17 ognisk HPAI (grypy ptaków). Choroba występuje zarówno w stadach reprodukcyjnych kur, jak i niosek jaj konsumpcyjnych. Ponieważ wielu pośredników obwoźnych, sprzedających drób przyzagrodowy pochodzi z terenów zapowietrzonych i zagrożonych (Żuromin, Bieżuń, Lubowidz) powiat żuromiński, Radzanów (powiat mławski) istnieje realne niebezpieczeństwo nielegalnego obrotu drobiem i sprzedaż jego bez stosownych zezwoleń Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego dla lokalizacji fermy, z której pochodzi.

Mariusz Brodzik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe