Narodowe Czytanie

  • 04.09.2019, 09:17 (aktualizacja 04.09.2019, 09:44)
  • tvmorag tvmorag
Narodowe Czytanie

Już 7 września Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Z okazji 8. edycji wydarzenia, Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 Noweli polskich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. 


–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent.

W tym roku Miejska Biblioteka w Morągu poprowadzi akcję Narodowego Czytania w trakcie uroczystości dożynkowych odbywających się 7 września w Parku Miejskim w Morągu. Czytanie odbędzie się w godzinach: 14:30, 14:55 oraz 15:25 na scenie. 

Nowele czytać będą uczniowie z morąskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Za udział w wydarzeniu otrzymać będzie można naklejkę specjalną w ramach akcji Gram z biblioteką. Warunkiem zdobycia naklejki jest zrobienie zdjęcia osób występujących na scenie w trakcie czytania Nowel (jedno lub więcej) oraz okazanie zdjęcia pracownikowi biblioteki. Naklejka będzie do odbioru w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu w trakcie oraz po zakończeniu wydarzenia.
 

tvmorag tvmorag

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe