POLICJANCI NA EGZAMINIE PRAKTYCZNYM NA KARTĘ ROWEROWĄ

  • 05.06.2019, 09:27
  • tvmorag tvmorag
POLICJANCI NA EGZAMINIE PRAKTYCZNYM NA KARTĘ ROWEROWĄ

Doskonały do jazdy w mieście, dobry na aktywne popołudnie. Kiedy już raz nauczysz się jeździć na rowerze, nigdy tej umiejętności nie zapomnisz. O zaletach z korzystania z tego środka transportu nie trzeba przypominać ale zawsze warto przypominać o prawach i obowiązkach ich użytkowników. Przekonali się o tym uczniowie ze szkoły w Miłakowie przystępujący do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

Wczoraj (03.06.2019r.) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miłakowie odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Młodych cyklistów egzaminowali policjanci ostródzkiego ruchu drogowego. Przed egzaminem policjanci przypomnieli przystępującym do egzaminu wiedzę z zakresu ruchu drogowego oraz prawa i obowiązki rowerzystów. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania a policjanci utwierdzili się tylko w przekonaniu, że ich wiedza jest wystarczająca aby przejść do dalszego etapu egzaminu na kartę rowerową.

Wszyscy uczestnicy zdali egzamin praktyczny i teraz z niecierpliwością czekają na odbiór karty rowerowej – swoich pierwszych uprawnień.

 

Pierwsze uprawnienia - karta rowerowa

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Karta rowerowa uprawnia również do kierowania pojazdem zaprzęgowym. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:
1)dyrektor szkoły - uczniowi szkoły podstawowej
2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań - osobie nie wymienionej w pkt.1 Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:
• osiągnęła wymagany minimalny wiek tj. 10 lat dla roweru, 15 lat dla pojazdu zaprzęgowego lub 17 lat dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego przewożących inną osobę
• wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań. W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej wtórnik tego dokumentu wydaje nieodpłatnie podmiot, który wydał kartę rowerową.
Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej - nie muszą zatem posiadać żadnych uprawnień.

Osoba, która ukończyła 18 lat nie musi posiadać żadnych uprawnień do kierowania:
• rowerem

•wózkiem rowerowym
• pojazdem zaprzęgowym

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

• z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej

• z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
• w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec
• w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

tvmorag tvmorag

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe