Terytorialsi wspierają administrację publiczną

  • 11.02.2019, 11:08
  • tvmorag tvmorag
Terytorialsi wspierają administrację publiczną

Na terenie powiatu olsztyńskiego oraz elbląskiego żołnierze 
z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Oborny Terytorialnej wykonywali działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w woj. warmińsko-mazurskim.
    
09 lutego br. rozpoczął się I etap zapobiegania rozszerzania się ognisk wirusa ASF w województwie warmińsko-mazurskim. Poszukiwania padłych zwierząt będą obejmowały rejony powiatów olsztyńskiego oraz elbląskiego. Do wykonania tego zadania wyznaczonych jest blisko 80 żołnierzy OT pełniących służbę 
w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W akcji poszukiwawczej żołnierze OT będą współpracować z Nadleśnictwem Mrągowo oraz Leśnictwem Reszel. 
Jak podają dane Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie na dzień 02 lutego w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano  436 przypadków dzików padłych w skutek zachorowania na afrykański pomór świń (ASF).
Podczas prowadzenia poszukiwań padłych zwierząt w terenie żołnierze OT 
4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą doskonalić umiejętności związane z przemieszczaniem się w terenie, topografią, nawigacją. 
Pierwszy przypadek zachorowania na wirus ASF wśród dzików w Polsce odnotowano w lutym 2014 roku. Jest to choroba zakaźna mogąca przenosić się 
z dzików na świnie znajdujące się w gospodarstwach rolnych. Nie została opracowana skuteczna metoda leczenie przeciwko ASF. Sam wirus nie zagraża bezpośrednio człowiekowi. W praktyce działania Terytorialsów polegają na przeszukiwaniu dużych obszarów, najczęściej leśnych,  pod kątem występowania na nich padłych dzików. Po znalezieniu podłego zwierzęcia wojskowi mają zadanie przekazania dokładnej lokalizacji służbom weterynaryjnym, które podejmują dalsze działania. 
 

tvmorag tvmorag
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe